Jak vybrat benzínové čerpadlo?

Benzínové čerpadlo je klíčovým nástrojem pro profesionály i dobrovolníky v oblasti hasičství, zemědělství a stavebnictví. Slouží k doplňování cisternových stříkaček, odčerpávání vody ze zaplavených prostor, zavlažování zahrad a polí nebo přečerpávání velkých objemů vody z bazénů, rybníků a požárních nádrží. Dále se využívají v širokém spektru činností, od čerpání vody z výkopů a septiků po odčerpávání záplavové vody. Ale jak si vybrat správné benzínové čerpadlo? Zde je průvodce, který vám s výběrem pomůže.

benzínové čerpadlo

Typy čerpadel

1. Kalová čerpadla

S robustní konstrukcí a výkonným motorem jsou určena pro odčerpávání znečištěné vody z výkopů, jímek a prostor zatopených při záplavách. Umožňují čerpání čisté i kalné vody s obsahem pevných částic do průměru 25 mm.

2. Proudová čerpadla

Díky své konstrukci a vysokému čerpacímu výkonu jsou určena k přečerpávání velkých objemů "čisté" užitkové vody z různých zdrojů, včetně odčerpávání čisté záplavové vody.

3. Tlaková čerpadla

Tato čerpadla jsou schopna vyvinout vysoký tlak přepravované vody, což je činí vhodnými pro napájení tlakových, závlahových a kropicích systémů, dopravu vody s velkým převýšením a další účely, kdy je na tlak kladen větší nárok než na přepravní objem.

4. Plovoucí čerpadla

Plovoucí čerpadla se používají k doplnění cisternových stříkaček z volných přírodních zdrojů, k odčerpávání vody ze zatopených nebo zaplavených prostor a dalšímu použití, například v zemědělství nebo na stavbách.

Výkon čerpadla

Při výběru vhodného typu benzínového čerpadla je důležité zvážit požadovanou hloubku čerpání a potřebný poměr výtlačné výšky (tlaku) a přepravního objemu. Výkon čerpadla reflektuje minutový průtok a výtlak čerpadla. Důležitým parametrem je také průchodnost čerpadla, tedy jak velké pevné částice je čerpadlo schopné čerpat.

benzínové čerpadlo

Příklady z praxe:
Při výběru čerpadla je třeba vzít v úvahu vzdálenost a výškový rozdíl, které má čerpadlo překonat. Při překonávání 10 metrů po rovině je pro čerpadlo stejná zátěž jako překonání 1 metru do výšky. S každým výškovým metrem samozřejmě klesá objem přečerpané vody.

Příklad 1: Potřebujete čerpat vodu z potoka k chatě, která je po rovině bez výškového rozdílu vzdálená 150 metrů. Zátěž pro čerpadlo tedy bude stejná jako při čerpání 15 metrů do výšky. V tomto případě by čerpadlo s maximální výtlačnou výškou 28 metrů bez problému zvládlo tuto činnost a výsledný výkon by byl přibližně 360 litrů/min.

Příklad 2: Potřebujete čerpat vodu z potoka k chatě, která je ve výšce 10 metrů nad potokem. Opět by čerpadlo s maximální výtlačnou výškou 28 metrů bez problému zvládlo tuto činnost a výsledný výkon by byl přibližně 420 litrů/min.

Příklad 3: Potřebujete čerpat vodu z potoka k chatě, která je vzdálená 120 metrů s výškovým rozdílem 20 metrů. Celková zátěž pro čerpadlo by byla 32 metrů "výtlačné výšky". Maximální výtlačná výška čerpadla je v tomto případě nedostatečná a je třeba zvolit jiný, silnější typ, například tlakové čerpadlo.

Další důležité parametry a aspekty výběru benzínových čerpadel:

Při výběru benzínového čerpadla je důležité zohlednit několik dalších klíčových faktorů, které mohou ovlivnit vaše rozhodování. Toto jsou některé z nich:

1. Motor

Typ a výkon motoru mohou významně ovlivnit výkon čerpadla. Většina benzínových čerpadel je vybavena spolehlivým čtyřtaktním motorem. Tyto motory jsou uznávány pro jejich tichý chod, dlouhou životnost a výborný poměr výkonu k hmotnosti. Při výběru čerpadla je důležité zvážit, jaký výkon potřebujete pro vaše účely.

benzínové čerpadlo

2. Průtok a tlak

Průtok a tlak jsou dva klíčové parametry, které definují výkon čerpadla. Průtok se obvykle měří v litrech za minutu (l/min) a označuje množství vody, které čerpadlo může přečerpat za daný časový úsek. Tlak, obvykle měřený v metrech vodního sloupce (m.vs), určuje, jakou výšku dokáže čerpadlo přečerpat. Vyšší tlak znamená schopnost čerpadla přepravit vodu na větší vzdálenosti nebo vyšší místa.

3. Konstrukce a materiály

Kvalita a druh materiálu, z něhož je čerpadlo vyrobeno, ovlivní jeho trvanlivost a životnost. Často jsou čerpadla vyrobena z pevných a lehkých slitin, které zaručují dlouhou životnost a odolnost vůči korozi.

4. Přístupnost a jednoduchost údržby

Přístupnost a jednoduchost údržby jsou důležitými aspekty při výběru čerpadla. Benzínová čerpadla by měla být navržena tak, aby byla jejich údržba co nejjednodušší. To zahrnuje snadnou výměnu filtrů, kontrolu oleje a jednoduché čištění.

5. Cena a záruka

Cena a záruka jsou dalšími důležitými aspekty při výběru benzínového čerpadla. Cenu ovlivňuje řada faktorů, včetně výkonu čerpadla, jeho konstrukce a výrobce. Záruka je důležitý ukazatel kvality a spolehlivosti výrobku. Doporučujeme zvolit čerpadlo s co nejdelší zárukou.

Věříme, že tyto informace vám pomohou v procesu výběru benzínového čerpadla. Každý z těchto aspektů je důležitý a je potřeba je pečlivě zvážit. Ať už hledáte benzínové čerpadlo pro průmyslové, zemědělské nebo domácí použití, měli byste si být jisti, že je vaše volba šité na míru vašim konkrétním potřebám a požadavkům.

Autor: Simon Křižák