Motorové pily

Pomocí motorové pily budete moci zpracovat dřevo na otop, kácet stromy, prořezávat větve. Pilu využijete při péči o zahradu, s její pomocí zpracujete jakoukoliv dřevinu. Součástí motorové nebo také řetězové pily je pilový řetěz, který je umístěný na řetězové liště. Lištu roztáčí méně či více výkonný motor.

Jednoruční motorová pila má mnoho podob a využít ji tak můžete v každé domácnosti. Abyste však nekoupili nevyhovující model, je nutné přesně vědět, jak výkonnou pilu budete potřebovat a kolik peněz můžete do pily investovat.

Pro někoho je motorová pila zařízení, které použijí párkrát do roka, pro jiného může být pomůcka, kterou denně využívá v zaměstnání. To, jak často a za jakým účelem budete pilu používat, hraje při jejím výběru tu nejdůležitější roli. Ti, kteří se bez pily neobejdou po celý rok, budou potřebovat také zimní výbavu. Důležitou roli hraje i výrobce, který vám zaručí potřebný servis, který čas od času vyžaduje každá pila. A zajímat byste se měli i o dostupnost další výbavy.

Typy

Motorové pily lze klasifikovat podle typu pohonu. Benzínové pily byly dříve nejrozšířenější, dnes je na trhu bohatý výběr také elektrických nebo akumulátorových pil.

motorové pily

Benzínové pily

Tyto pily lze dále třídit podle pracovního využití na hobby, farmářské nebo profesionální pily. Tato klasifikace však není pevná a při výběru je vhodné se zaměřit na všechny klíčové parametry. Kategorie, do kterých výrobce pilu zařadí, může být jeho volbou a nemusí vždy odpovídat vašim konkrétním potřebám a očekáváním.

Hobby pily – nejjednodušší a nejlevnější pily vhodné pro občasné, méně náročné použití. S jejich pomocí zvládnete zpracovat menší množství palivového dřeva. Můžete je také použít na prořezávání ovocných stromů nebo na výrobu různých dřevěných konstrukcí. Zdvihový objem těchto pil je obvykle v rozmezí 30 – 50 ccm (kubických centimetrů). Pro kvalitnější výkon vybírejte pily s vyšším objemem, protože pila s objemem okolo 30 ccm může být velmi slabá a práce s ní může být velmi náročná. Lišta hobby pil má délku nejčastěji 30 – 40 cm a obvykle neumožňují dokoupit téměř žádnou výbavu. Kvalita materiálu a tlumení vibrací bývá nižší. Většinou jsou jednotlivé části plastové, což se projevuje na nižší životnosti. Přesto lze mezi hobby pilami najít kvalitní produkty od renomovaných výrobců, ale je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Profesionální pily – tyto pily jsou nejlepší na trhu a jsou určeny pro ty, kdo s nimi budou pracovat několik hodin denně. Mají vysoký výkon, zdvihový objem je okolo 70 ccm. Tyto pily také nabízí nadstandardní vybavení, například vyhřívané rukojeti, které jsou oceněny při práci v zimě. Profesionální pily jsou dostupné pouze od nejlepších výrobců a musíte počítat s vysokými nákupními náklady.

Elektrické pily

Uživatelé s menšími požadavky si budou vystačit s menšími a lehčími elektrickými pilami. Tyto pily se mohou svou kvalitou měřit s kvalitními hobby benzínovými pilami. Elektrické pily jsou vhodné také pro ženy. Pomohou vám při řezání palivového dřeva a mohou být využity i pro další práce na zahradě.

Jednou z výhod elektrických pil je menší hlučnost během práce. Během řezání nevznikají žádné výfukové plyny a pila nepotřebuje složitou údržbu. Jediným problémem, který budete muset vyřešit, je připojení k elektrické síti. Kvůli napájecímu kabelu tato pila není ideální pro prořezávání stromů nebo pro práce, kde by vám kabel mohl překážet.

Elektrické pily obvykle mají výkon v rozmezí 1 600 – 2 200 W. Délka lišt se pohybuje mezi 30 – 40 cm. Kvalitu pily opět určuje renomovaný výrobce.

Akumulátorové pily

Alternativou k elektrickým pilám jsou akumulátorové pily. S těmito pilami vás nebude omezovat kabel, ale délka provozu na baterii. Akumulátorové pily jsou méně výkonné, což odráží i délka řetězové lišty. Ta bývá obvykle 10 – 30 cm dlouhá. Tuto pilu využijete zejména pro prořezávání menších stromů nebo větví. Můžete ji také použít pro různé truhlářské a další práce.

motorová pila

Lišta

Délka lišty na pile je v přímém vztahu k jejímu výkonu. Silnější pily obecně disponují delší lištou.

Akumulátorová pila – tato varianta kvůli omezenému výkonu mívá lištu maximálně dlouhou 30 cm. Elektrické pily – těmto pilám bývá lišta dlouhá v rozmezí 40 - 50 cm. Tuto délku najdeme také u benzínových hobby pil. Benzínové pily – zde je délka lišty záležitostí kategorie pily. Hobby pily s menším výkonem mají lištu dlouhou kolem 45 cm, farmářské pily mívají lištu dlouhou mezi 50 - 70 cm, a profesionální pily disponují lištou s délkou mezi 70 - 120 cm.

Hmotnost

Hmotnost pily také určuje její výkon. Nejméně výkonné pily váží pouze 4 - 5 kg, a i když je s nimi manipulace snadná, nečekejte od nich mimořádný výkon. Standardní farmářské pily váží 5 - 7 kg. Nejvýkonnější profesionální pily mají hmotnost okolo 10 kg.

Dostupná výbava

Různé modely motorových pil se liší svou výbavou. Zde jsou některé z možností:

Dekompresní ventil – usnadňuje startování pily tím, že snižuje nutnou sílu.

Poloautomatický sytič – tento prvek také usnadňuje nastartování pily. Pila s poloautomatickým sytičem je nastavena na takzvaný půl plyn.

Bezpečnostní brzda – zajistí okamžité zastavení řetězu v případě zpětného nárazu.

Zachytávač řetězu – v případě, že by řetěz sklouzl, tento prvek jej zachytí a zabrání tak možnému zranění.

Regulace mazání – umožňuje nastavit nebo upravit množství oleje, které je třeba nanést na lištu.

Zimní/letní provoz – upravuje teplotu vzduchu, který pila během provozu nasává. To usnadňuje práci s pilou, zejména v zimě.

Vibrace – kvalitní pila by měla mít možnost tlumit vibrace, které by jinak přecházely do vašich rukou.

Příslušenství

K motorovým pilám je možné dokoupit řadu doplňků.

Stojan – poskytuje místu, kam pilu během práce umístit, což zvyšuje bezpečnost a pohodlí. Pilník – potřebný pro údržbu řetězu, ať už jako ostrící nástroj nebo pilník. Je kompaktní, takže ho můžete vzít s sebou do lesa nebo kamkoli, kde budete pilu používat. Provozní kapalina – benzínové pily vyžadují pravidelné doplňování benzínu, ale také mazání. K tomuto účelu je třeba zakoupit speciální olej. Provozní kapaliny musí být vždy v správném poměru, který najdete v přiloženém manuálu. Musíte také mazat řetěz pily.

Farmářské pily – tyto pily spadají do kategorie poloprofesionálního nástrojů, jsou určeny pro frekventované a náročné použití. Jsou to běžné volby pro ty, kdo potřebují zpracovat velké množství dřeva, přenosit pilu do lesa nebo ji využívat různými způsoby na zahradě. Jejich hlavní výhodou je silný motor, který se obvykle pohybuje v rozmezí 50 – 70 ccm. Délka lišty je obvykle kolem 45 cm, avšak mnoho těchto pil umožňuje upravit délku lišty, což je velmi praktické pro různé operace. Pily jsou vyrobeny z kvalitních a robustních materiálů a mohou obsahovat různé vylepšení, které usnadňují práci s pilou.

Mezi tato vylepšení můžeme zařadit systém pro snadný start, lepší tlumení vibrací, automatický sytič atd. I v této kategorii byste měli být opatrní při výběru výrobce. Některé méně důvěryhodné značky mohou nabízet hobby pily nižší kvality jako farmářské pily. Proto byste se měli zaměřit pouze na spolehlivé výrobce.

motorové pily

Otázky a odpovědi

 

Kdy je třeba poslat pilu do servisu?

Řetězová pila potřebuje pravidelnou údržbu a některé servisní operace můžete provést sami. Avšak složitější opravy vyžadují odborný servis. Například, čištění vzduchového filtru můžete zvládnout sami, stejně tak jako čištění žebrování motoru pro lepší chlazení. Musíte také kontrolovat zapalovací svíčky a měnit palivový filtr. Důležité je také pravidelné mazání namáhaných částí. I přes pravidelnou a důkladnou údržbu je dobré nechat pilu jednou ročně odborně prohlédnout.

Jakou údržbu potřebuje řetěz?

Pro efektivní řezání musí být řetěz naprosto ostrý. Nebudete se tedy vyhnout jeho pravidelnému broušení. K tomuto účelu budete potřebovat pilník na řetěz. S pilníkem lze řetěz nabrousit přibližně čtyřikrát za sebou, poté je vhodné ho důkladněji nabrousit pomocí brusky. Ta dokáže ostřit každý zub pod správným úhlem. Musíte také kontrolovat výšku zubů, což vám umožní měřidlo.

Autor: SImon Křižák  14.8.2023