Jak vybrat přímočarou pilu?

Přímočaré pily se řadí mezi ty nejvšestrannější elektrické nástroje, co můžete mít ve svém dílně, ať už jste nadšený kutil nebo jen občasný opravář. Tento nástroj je ideální pro rovné, křivkové nebo atypické řezy, a dokonce i pro uzavřené výřezy. Tato pila exceluje při práci s dřevěnými deskami, překližkami, dřevotřískovými deskami, ale také zvládne plast, kovy, keramické materiály nebo podlahové a střešní materiály. Většina přímočarých pil má pilové plátky, které umožňují řezání dřeva o tloušťce mezi 60 a 110 mm a kovy s tloušťkou až 3–8 mm.

Práce s přímočarou pilou je intuitivní a bezpečná, avšak její všestrannost má i svá specifika. Pro delší řezy může být tento nástroj trochu pomalejší a řezy nemusí být vždy dokonale přesné. Charakteristickým rysem přímočaré pily je řezání směrem vzhůru, což usnadňuje manipulaci, protože základní deska, neboli saně, pily je přitlačována k řezanému povrchu. Ovšem tento způsob může způsobovat drobné nepravidelnosti a třísky na horním okraji řezu. Pro dosažení dokonalých okrajů je možno okraje dodatečně upravit, např. brusným papírem, nebo využít speciálního nástavce proti vytváření třísek. Další metoda, jak dosáhnout pěkného řezu, je před samotným řezáním lepit místo řezu izolepou.

Navzdory všem svým unikátním vlastnostem může být přímočará pila v některých situacích nepřesná, protože pilové plátky mohou být pružné a mohou se během řezu mírně odchýlit. Přesto se přímočaré pily těší velké oblibě, což dokazuje i fakt, že patří mezi nejčastěji prodávané elektrické nářadí.

přímočará pila

Jakých 8 parametrů při výběru přímočarých pil jsou důležité?

1. Regulovatelná frekvence řezání

Pokud plánujete pilu používat výhradně pro řezání dřeva, může vám vyhovovat model s pevně nastavenou rychlostí kmitání pilového listu. Avšak pro víceúčelové použití a pro práci s různými materiály je preferována pila s nastavitelnou rychlostí. Nižší rychlost je vhodná pro práci s kovy (velmi rychlé kmitání by mohlo pilový list rychle otupit) či plastem (příliš rychlý list může plast roztavit a zablokovat pilu) a pro složitější řezy. Nastavitelná rychlost rovněž pomáhá začátečníkům lépe zvládnout řez od začátku do konce.

2. Vyměnitelné pilové listy

Předtím, než začnete řezat, je nezbytné zvolit správný pilový list vhodný pro váš materiál a typ řezu. Na trhu je k dispozici široká paleta pilových listů. Ujistěte se, že k vaší pile snadno seženete náhradní listy. Existují různé systémy pro upnutí pilových listů. Některé pily vyžadují speciální klíč pro výměnu listu, zatímco jiné disponují systémem rychlého upnutí, což usnadňuje a urychluje výměnu.

3. Funkce kyvadlového řezu

Mnoho přímočarých pil je osazeno funkcí kyvadlového řezu, někdy označovanou jako orbitální pohyb. Tato funkce umožňuje pilovému listu provádět kyvadlový pohyb během řezání, což snižuje odpor materiálu a usnadňuje odstranění pilin. Výsledkem je rychlejší řez a menší riziko zaseknutí. Nicméně může tím pádem dojít k mírnému snížení přesnosti řezu.

4. Příkon

Vyšší příkon obvykle značí, že pila může delší dobu pracovat bez rizika přehřátí a je schopna zvládnout náročnější práce. Avšak příkon samotný není absolutním ukazatelem výkonu pily. Je to spíše orientační ukazatel, který je užitečný při srovnání modelů od stejného výrobce.

přímočará pila

5. Pily na baterie

Pokud nemáte konkrétní důvod pro výběr akumulátorové pily, doporučuje se dát přednost modelům s napájením ze sítě. Akumulátorové pily často nemají srovnatelný výkon s modely napájenými ze sítě a mohou mít omezenou dobu provozu na jedno nabití.

6. Držadlo

Před zakoupením pily zvažte, který typ držadla bude pro vás nejpohodlnější. Existují dvě hlavní varianty: pily s tradiční žehličkovou rukojetí a pily s dlaňovým držadlem. Vaše volba by měla záviset na vašich osobních preferencích a očekávaném způsobu použití.

7. Komfort v manipulaci

I když v obchodním prostoru nemáte šanci prověřit přímočaré pily v plné hloubce, stojí za to ověřit, jak komfortně se vám drží a jak intuitivně jsou umístěny její ovládací prvky. Je rukojeť příliš mohutná či naopak nepohodlně malá? Zkoumejte design a materiál rukojeti, a také vyváženost celého nástroje. Je jednoduché regulovat rychlost a fixovat ji na požadované hodnotě? Aktivuje se snadno režim předkmitu? Jak komplikovaná je výměna pilových listů? Je snadné upravit úhel základní desky pro zkosené řezy? A jaká je délka napájecího šňůry?

8. Podpůrná deska

Podpůrná, neboli základnová deska, je základem pilového nástroje a klouže po materiálu, který řežeme. Některé modely pil nabízejí možnost úpravy úhlu této desky, umožňujíc zkosené řezy s maximálním úhlem 45 stupňů. Nevýhodou může být, že deska může omezovat přesný řez kolmo k povrchu materiálu. Vzdálenost mezi pilovým ostřím a přední částí desky varuje, avšak u některých pil lze desku posunout blíže k řezanému materiálu (pro dokončení může posloužit ruční pilka). Ochranný kryt desky může být užitečný pro citlivé materiály.

přímočará pila

Doplňková výbava a příslušenství

Zkontrolujte, zda je pila doplněna klíčovým příslušenstvím, a zjistěte, zda je možné pořídit další doplňky.

Odstranění a sběr pilin
Systém pro odstranění pilin z oblasti řezu je často součástí standardní výbavy. Některé modely pil v základní nabídce zahrnují také nástroje pro sběr pilin. U dalších modelů je tento doplněk k dispozici samostatně. Kompletní sada pro sběr pilin umožňuje připojit k pilovému nástroji sběrací sáček nebo hadici od vysavače.

Zařízení proti vylamování
Speciální plastové vložky, které se vsazují do podpůrné desky a obklopují kmitající pilový list, slouží k minimalizaci vylamování materiálu na hranách řezu. Někdy jsou součástí dodávky s pilou, ale opotřebují se a je dobré zkontrolovat dostupnost náhradních dílů.

Rovnoběžné vedení
Funguje jako pomocník při vytváření přímých řezů paralelně s hranou materiálu.

Kruhové vedení
Typicky se jedná o kovovou tyč s bodcem na jednom konci, který umožňuje dokonalé kruhové řezy podobně jako kružítko.

Transportní kufřík
Pokud plánujete přenášet přímočarou pilu často, kufřík je ideální. Také je skvělý pro ukládání pily a pilových listů, chrání před prachem a ztrátou příslušenství.

Prohlédnout sortiment Přímočarých pil.

Autor: Simon Křižák
Datum: 28. 08. 2023