Ruční pily

Pila je nástroj, který se nachází v různých verzích a je součástí téměř každé domácnosti. Najdeme ji jak v truhlářských dílnách, tak na zahradě.

Při výběru pily je rozhodující účel jejího použití. Ti, kdo potřebují pilu pravidelně, upřednostní elektrické modely pro jejich pohodlí a rychlost. Pro sporadické použití budou postačovat ruční pily, případně lze zvolit kompromis a pořídit malou akumulátorovou pilu.

Ruční pily přitom stále představují atraktivní volbu pro mnohé uživatele, díky jejich menší velikosti, nižší pořizovací ceně, snadné údržbě, spolehlivosti, bezplatnému provozu a jednoduché manipulaci.

Existuje mnoho druhů ručních pil, které lze rozdělit do dvou hlavních skupin podle určení. Jednou skupinou jsou ruční pily vhodné pro zahradníky, druhou skupinou jsou ruční pily pro práci s dřevem. Každá kategorie pak nabízí široký výběr produktů s různým použitím.

Kategorie

Jak již bylo uvedeno, ruční pily můžeme klasifikovat do dvou hlavních skupin. Zahradní pily jsou nezbytné pro údržbu zahrady, stromů a keřů. Na druhou stranu, stolařské pily jsou vhodné pro domácí kutily a ty, kteří jsou dostatečně šikovní, aby z dřeva vytvořili něco praktického.

ruční pila

Zahradní pily

Ruční zahradní pily jsou ideální pro řezání a prořezávání větví. Zahradní pily mohou být tradiční manuální nebo moderní elektrické.

Oblouková pila - Toto je nejrozšířenější typ pily, která byla původně používána pro kácení stromů a řezání polen. Tyto pily byly velké a vyžadovaly dvě osoby k obsluze.

Zahradní obloukové pily jsou výrazně menší a jsou určeny pro jednu osobu. Tyto pily můžete použít k řezání dřeva a jsou prakticky univerzální díky možnosti výměny pilových listů. S vhodným listem můžete dokonce řezat i kov.

Břichatka – to je velká pila, známá také jako dvoumužná. Jedná se o autentickou dřevorubeckou pilu, kterou lze využít pro řezání trámů, velkých kusů dřeva, ale i pro kácení stromů.

Pilový list je vyroben z pružného plechu a při práci se pila na obou koncích táhne za krátké dřevěné držadlo. Moderní verze mají napínací rám. Pokud vás pilování unaví, můžete pilu použít jako hudební nástroj. Na pilu lze hrát smyčcem podobně jako na housle.

Ocaska – je univerzální pila, kterou najdete jak v dílně, tak na zahradě. Ocasku lze zakoupit jako ruční pilu, ale je také velmi oblíbená v akumulátorové nebo elektrické verzi. Ruční pily jsou jednoduché, levné a i větší děti mohou s nimi pracovat. Elektrické pily jsou určeny pro dospělé, jsou to sofistikované nástroje s řadou doplňkových funkcí.

Prořezávací pilka – je to nejmenší zahradní pila, která svým vzhledem připomíná zahnutý nůž. Jsou určeny pro prořezávání větví stromů i keřů. Dokážou zvládnout řezání větví o průměru až 120 mm. Kvalitní zuby pily jsou ideální pro řezání syrového dřeva. Prořezávací pily jsou k dispozici v různých velikostech, je praktická možnost jejich složení. Rovné pily jsou často dodávány s ochranným pouzdrem.

Akumulátorové pily – na zahradě lze také používat moderní malé akumulátorové pily. Tyto pily je možné využít pro rychlé řezání dřeva nebo větví do průměru přibližně 80 mm. Pilka může být doplněna dalším příslušenstvím, které vám umožní využívat ji také v dílně. Můžete také využít několik praktických funkcí.

Stolařské pily

Tato skupina zahrnuje různé druhy ručních pil, které jsou ideální pro domácí kutily. Některé z těchto pil mohou být univerzální, takže je můžete používat i na zahradě.

Pila s rámem - vzhledově se neliší výrazně od obloukové pily. Může se říct, že je to téměř totožný nástroj, jelikož také umožňuje výměnu pilových listů. Takto můžete řezat jak dřevo, tak kov. Kvalitní pily mají kalené zuby pro řezání syrového nebo suchého dřeva.

Pila čepovka - je to pila určená pro stolaře, umožňující řezání pod různými úhly a napříč vlákny dřeva. Čepovka může mít sklopnou rukojeť. Speciální typ čepovky pro dýhy je vhodný pro řezání středně silných a tenkých materiálů, jako jsou lamináty, překližky nebo plasty.

Dýhořezka - je to malá pilka, která se hodí pro řezání dýh a je také užitečná při práci s intarziemi. Dýhořezky mohou mít otočný pilový list, s oboustranně nabroušenými zuby na jedné straně a jednostranně na druhé.

Pila děrovka - známá také jako "zlodějka", je to velmi úzká pila určená pro řezání otvorů do rovných i zakřivených profilů. Díky kaleným zubům umožňuje řezání dřeva i plastu. Rozdíly mezi jednotlivými pilami spočívají především ve velikosti zubů - menší zuby jsou vhodné pro řezání tenkého dřeva, zatímco větší zuby zvládnou řezání silnějšího dřeva.

Lupenková pila - je tato pilka rozpoznatelná díky svému typickému tvaru rámu, který je zakřivený do tvaru písmene U. Pilový list je upevněn mezi oběma konci a řezání umožňuje malá rukojeť. Tato pila je vhodná pro řezání dřeva, kovu i plastu.

japonská pila

Japonské pily

Toto je speciální druh pil, který se na našem trhu začal objevovat poměrně nedávno. Dnes už není problém zakoupit japonskou pilu, jsou k dispozici v hobby marketech i na online obchodních platformách v různých variantách. Ti, kdo již pracovali s japonskou pilou, ji vysoce hodnotí. Abychom mohli ocenit přednosti těchto pil, je důležité vybrat si správného výrobce, protože na trhu se objevují i pilky špatné kvality.

Japonské pily mají specifickou geometrii zubů, kdy jsou zuby orientovány dozadu. Díky tomu, že s pilou řežete směrem k sobě, nedochází k napínání a vlnění, což má vliv i na tloušťku pilového listu. Nejkvalitnější japonské pily mají tloušťku listu až pouhých 0,3 mm.

Druh materiálu pro řezání

V závislosti na vašich potřebách lze pily použít k řezání dřeva, kovu a mnoha dalších druhů materiálů. Můžete si zakoupit univerzální pilu, která je obvykle vybavena kvalitně kalenými zuby. Existují také pily s možností výměny pilových kotoučů, které se hodí pro práci s různými materiály.

Dřevo - pokud potřebujete řezat palivové dřevo, doporučuje se vybírat pily s nepravidelnými nebo trojúhelníkovými zuby, které mají mezi sebou větší rozestupy pro odstraňování pilin, jež se tvoří při řezání. Pilový list by měl být dostatečně tuhý.
Cihly - můžete řezat i cihly pomocí ruční pily. Pro tento účel jsou určeny speciální pily, které jsou speciálně navrženy pro řezání cihel, obvykle se jedná o pilu typu "ocaska".
Dřevotříska - dřevotříska je náročnější materiál, který můžete řezat například pomocí čepovky s vysokým počtem malých zubů. Tyto pily s kalenými zuby jsou schopné řezat i dýhu, překližku nebo sádrokarton.

Zuby

Počet zubů na ručních pilách se liší. Počet zubů pil náhodně neurčuje, ale určuje, jaký materiál budete moci s pilou řezat. Informace o počtu zubů se udává v TPI - zuby na palec.

Ocaska - tyto pily mají 7 - 12 TPI
Čepovka - počet zubů je 12 - 15 TPI
Oblouková pila - počet zubů 18 - 36 TPI, platí pravidlo, že čím je pila delší, tím jsou zuby jemnější.
Pily pro řezání kovu - počet zubů 18 - 24 TPI
Zahradní pily - počet zubů 6 - 8 TPI
Pily na cihly - počet zubů 17 - 34 TPI

Označení

V detailních informacích o výrobku můžete narazit na různé označení ozubení:

XT - toto označení se vztahuje na univerzální ozubení, kde každý třetí zub je rozvedený a kratší, zatímco ostatní zuby jsou nerozvedené a rovné. Tyto pily mohou řezat příčně až o 20% rychleji než standardní pily. Délkové řezání může být rychlejší až o 50%.
GT - tato zubatost je známá svým vysokým výkonem. Zuby jsou trojboké a lze je použít na všechny typy dřeva. Rychlost řezu je až o 20% vyšší.
UT - toto označení představuje univerzální ozubení, které je odolné a pevné proti opotřebení. Toto ozubení je vhodné pro různé typy dřeva.

Broušení

Pily nižší kvality se s časem otupí a je třeba je opět nabrousit. Můžete si toto nabroušení svěřit profesionálovi, ale pokud se na to cítíte, je možné pilu nabrousit i ve vlastní režii. Nicméně se doporučuje brousit pily s trojúhelníkovým ozubením doma pouze pokud máte možnost pilu pevně zafixovat do svěráku.

pila na kov

Otázky a odpovědi

Jak se odlišuje japonská pila od tradiční pily?

Běžná evropská pila většinou má zuby orientované směrem dopředu. Naopak, japonské pily mají zuby obrácené směrem dozadu. Struktura zubů je tedy naprosto rozdílná, což se odráží na síle, kterou je třeba při řezání pilou vynaložit.

Při použití evropské pily se často setkáte s vlněním a řez nebývá zcela přesný. Japonská pila umožňuje řezat směrem k sobě, čímž eliminujete nepotřebné namáhání.

Jakou japonskou pilu zakoupit?

Pokud nejste s tímto nástrojem obeznámeni a chcete jej vyzkoušet, doporučuje se začít s pilou nazvanou Ryoba. Tato pila je všeúčelná, s dvojitým ozubením - jednu stranu využijete pro příčné řezání a druhou pro řezání podélné. Pila Ryoba je k dispozici v několika rozměrech, s těmi největšími dokážete řezat velké stromy nebo trámy.

Co by ruční pile nemělo uniknout?

Práce s ruční pilou je náročnější než s pilou elektrickou. Měli byste tedy myslet také na vlastní komfort. Pokud plánujete pilu používat často, upřednostněte variantu s ergonomickým držadlem. Výhodnější je volba pil, které umožňují výměnu pilových listů. Některé pily lze také složit, což usnadňuje jejich skladování.

Autor: Simon Křižák