Jak vybrat svářečku či invertor?

Nabízíme širokou škálu svářecích strojů - svářeček, které podporují různé metody svařování, včetně MMA (elektroda), MIG/MAG (plyn + drát), TIG/WIG (plyn + wolframová elektroda + drát) a plasmové svařování pro dělení materiálu. Výběr správné svářečky závisí na několika klíčových faktorech a také na dalších menších faktorech.

Navštivte naši prodejnu a vyberte si svou ideální svářečku - invertor.

1. Velikost a hmotnost svářečky

Možná to na první pohled nevypadá jako klíčový faktor, ale zamyslete se, zda budete svářečku často přenášet nebo bude mít své pevné místo v garáži či dílně. Přemýšlejte o tom, zda nechcete každý den těžkou svářečku nakládat a vykládat z auta nebo zda by vám možná lépe vyhovovala přenosná svářečka s větším výkonem a dalšími funkcemi.

1a) Plánujete svařovat jak v dílně, tak venku a budete svářečku přenášet?

V tom případě doporučujeme zvolit jednofázovou invertorovou svářečku s metodou MMA (obalovaná elektroda), která vám poskytne nízkou hmotnost pro snadné přenášení a zároveň dostatečný výkon. Tato metoda vám také umožní svařování venku, protože obal elektrody chrání svarovou lázeň. Pokud byste použili metody MIG/MAG nebo TIG/WIG s ochranou atmosférou plynu, vítr a průvan vzduchu by mohly způsobit problémy, protože by odváděly ochrannou atmosféru plynu a váš svařovací proces by trpěl nedostatečnou ochranou.

Invertorové zdroje - svářečky nabízejí vysoký výkon, nízkou hmotnost a přesné řízení. V praxi se nejčastěji svařuje ocel v tloušťkách 2 - 4 mm, přičemž obvykle platí, že pro 1 mm materiálu je potřeba přibližně 40 A. Invertorové svářečky mají obvykle rozsah výkonu mezi 120 - 160 A a jsou kompatibilní s běžnými jednofázovými 16 A zásuvkami.

1b) Plánujete svařovat mimo standardní napětí 230V?

Pokud plánujete svařovat na poli, v lese nebo jinde, a napájení svářečky bude pocházet z generátoru nebo budete používat dlouhé přívodní/prodlužovací kabely, doporučujeme zvolit svářečku s podpěťovým zdrojem nebo s PFC modulem. Tím zajistíte, že všechno bude správně fungovat a bude kompatibilní. Měli byste také zajistit, že elektrický obvod, ke kterému budete svářečku připojovat, má správný jistič (pojistky). V našem dalším článku na blogu najdete jednoduchý návod, jak vybrat a správně používat jistič pro svářečku.

1c) Plánujete svařovat pouze v dílně nebo v kryté hale? Jaké materiály budete svařovat? Tenký nebo tlustý materiál?

Pokud budete pracovat s tlustými materiály, doporučujeme zvolit metodu MIG/MAG.

Metoda MIG/MAG (ocel nebo nerez) poskytuje nejlepší výsledky a kresbu svarového spoje, aniž by bylo nutné ho následně oklepávat a čistit.

Pro domácí použití bude postačovat svářečka s podavačem drátu pro 5kg cívku (cívka D200) a dvěma kladkovými podavači. Tento typ svářečky je dostatečně výkonný a cívka drátu zvládne bez problémů. Nejčastěji se doma svařuje v ochranné atmosféře čistého CO2. Doporučujeme zvolit invertorový přenosný zdroj pro jeho výkon, nízkou hmotnost a přesné řízení.

Nedoporučujeme kupovat MIG/MAG invertor s úmyslem později používat trubičkový drát, kde není potřeba ochranná atmosféra plynu. Myšlenka, že tím ušetříte na láhvi a plynu samotném, je chybná. Rozdíl v ceně mezi plným drátem a plynem a trubičkovým drátem je značný, například až 200 Kč za kilogram drátu.

Po vyvaření cca 10 kg drátu, je investice do lahve s plynem zpět a následně již vaříš levněji. Navíc k ceně trubičkového drátu a samotnému použití tohoto drátu je nutné dokoupit podávací kladky na trubičkový drát a to už se opravdu nevyplatí. Nemluvě o nutnost následného čištění strusky po sváření dutinkovým drátem a o samotném pohledu na svár

V praxi se nejčastěji svařují ocelové materiály v tloušťkách 2 - 4 mm, kdy je 40 A na 1 mm základního materiálu. Dimenzace jištění je pro běžné jednofázové 16 A zásuvky a nejčastěji se používají invertory v rozmezí 120 - 160 A. Při třífázové 16 A zásuvce pak až 250 - 300A.

Pro tenké materiály a jemné sváry je vhodná metoda TIG.

TIG svařování je ideální pro tenké ocelové, nerezové i hliníkové materiály. Při výběru svářečky se zaměřte na model s bezdotykovým zapalováním pomocí vysokofrekvenčního zapalování (HF). Ochrannou atmosférou je čistý argon, obvykle stačí čistota 4.6, ale někdy se používá i čistší varianta 4.8.

V praxi se často svařuje s nízkými proudy, proto je důležitější než zatěžovatelnost zdroje mít kvalitní řízení oblouku a vybavení dalšími funkcemi. Tyto funkce zlepšují výsledky svařování a usnadňují práci svářeče. Může se jednat o digitální řízení, předfuk, dofuk, nastavení náběhu a doběhu svářecího proudu a mnoho dalších funkcí.

Pokud potřebujete svářečku pro hliník a jeho slitiny, doporučujeme vybrat model s možností provozu na střídavý a stejnosměrný proud (AC/DC) a ideálně také s funkcí pulzu.

2. Svařecí proud a zatěžovatelnost svářečky

Zatěžovatelnost svářečky je jedním z klíčových kritérií při výběru. Pro získání přibližného svářecího proudu, který svářečka musí dodat, vezmi průměr elektrody, kterou plánuješ použít, a vynásob ho číslem 40. Tím získáš orientační hodnotu svářecího proudu, který svářečka musí zvládnout, alespoň při zatěžovatelnosti 60%. Například pro standardní rozměr elektrody 2,5 mm by to bylo kolem 100 A. Proto se při výběru svářečky zaměř na štítek nebo popis stroje a zjisti, zda je schopen poskytnout požadovaný proud pro dostatečnou část svařovacího cyklu.

Svařování probíhá v desetiminutových cyklech a hodnota zatěžovatelnosti udává, kolik minut můžeš nepřetržitě pracovat a kolik minut je potřeba chladit. Pokud na štítku svářečky zjistíš, že požadovaných 100 A je dosaženo při zatěžovatelnosti 30%, budeš moci svařovat pouze tři minuty a následně bude nutné nechat stroj chladit po dobu sedmi minut.

Příklad:

Svářečka nebo invertor garantuje zatěžovatelnost 160 ampérů při 20% a 92 ampérů při 60%. To znamená, že můžeš nepřetržitě svářit proudem 160 ampérů po dobu dvou minut, poté je třeba udělat přestávku a nechat svářečku chladit osm minut. Alternativně můžeš pracovat s proudem 92 ampérů po dobu šesti minut a poté opět dát pauzu po dobu čtyř minut. Celkově je deset minut považováno za 100% zatěžovatelnost. Všechny hodnoty jsou stanoveny a udávány při okolní teplotě 40 °C. Pokud je okolní teplota nižší než 40 °C (například v dílně nebo venku), pak jsou hodnoty zatěžovatelnosti ještě vyšší a příznivější.

3. Sváření různých materiálů pomocí svářečky

Pro sváření oceli různých rozměrů a tlouštěk existují různé typy svářeček, jako například svářečky MMA, MIG/MAG nebo TIG. Je důležité vybrat správnou metodu svařování a zohlednit požadované nároky na výsledek sváření, ať už z hlediska kvality, kvantity nebo ekonomiky. Tyto aspekty jsi již pravděpodobně zmiňované znal a můžeš je nyní uvést dohromady.

Svářečky jsou podobné jako auta. Existují Trabanty, Mercedesy i Rolls-Royce. Všechny mají volant, čtyři kola a dostanou tě tam, kam chceš. Avšak rychlost, pohodlí, ekonomičnost a celkový pocit z jízdy se mohou značně lišit.

Neméně důležité je také zvážit dostupnost servisních služeb a spotřebního materiálu v České republice, stejně jako rychlou technickou podporu. Posílat svářečku mimo ČR pro záruční nebo pozáruční opravy či údržbu může být velmi nákladné jak finančně, tak časově.

Nech se tedy inspirovat naší nabídkou svářecí techniky v našem obchodě. Najdeš zde široký výběr svařovací techniky a dalších potřeb pro svářeče v atraktivních sadách. Například svářečky MMA - elektrodové - výhodná sada, svářečky MIG/MAG - s ochranným plynem - výhodná sada, nebo svářečky TIG - pro sváření s wolframovou elektrodou - výhodná sada. Svářečka nebo invertor v sadě znamená, že k samotnému svářeči jsou přidány další produkty v ceně sady, jako například svářecí kukla, svářecí hořák pro MIG nebo TIG svařování, svářecí kabely - zemnící svěrka a držák elektrod, redukční ventil pro tlakovou lahev s ochranným plynem CO2 nebo argonem, a dokonce i samotná lahev s plynem pro svařování. Celkově je tedy sada svářečky velmi výhodná.

Autor: Simon Křižák