Svařovací invertory jsou mini svářečky, které lze použít na montážích, stavbách, výrobních halách, ale také pro domácí použití v dílnách. Invertor je zařízení, které změní běžné síťové napětí na střídavé vysokofrekvenční napětí, a toto se následně využije ke svařování. Invertory se vyznačují vysokým výkonem a také nízkou cenou. Mezi hlavní výhody invertorů patří rozměry, hmotnost, nízká spotřeba elektrické energie a vynikající svařovací vlastnosti. Tyto invertory kombinují metodu MMA, TIG HF a plazmové řezání.
Při výběru invertoru jsou důležité tyto parametry:
- metoda svařování
- maximální svařovací proud
- zatěžovatel
- pracovní doba a doba chlazení a mnoho dalších
Plazmové řezání je nejrychlejší a také nejrozsáhlejší co se týče materiálů, protože může řezat elektrické vodivé materiály, vysokolegované oceli a hliníkové materiály ve střední a větší tloušťce, konstrukční ocel do tloušťky 30 mm a mnoho dalších. Plazmové řezání využívá vysoké teploty a výstupní rychlosti plazmového paprsku. Řezání plazmou spočoví v tom, že mezi řezaným materiálem a tryskou se po přivedení elektrického napětí vytvoří elektrický oblouk. Z trysky vylétává vysokou rychlostí velmi horký ionizovaný plyn, který je do trysky vháněn z tlakových lahví. Teplota plazmatu při úniku z trysky může dosahovat až 30 000 °C a rychlost až nadzvukovou. Složení plynu, který proudí do trysky a který je následně obloukem zahříván, se liší podle použití, ale nejčastěji se používají argon, dusík, vodík, kyslík a jejich směsi.
MMA-TIG/HF je podkategorií svařování metodou TIG, která spočívá ve svařování netavící se wolframovou elektrodou, kdy je tavící oblouk chráněn ochranným inertním zdrojem plynu, který zabraňuje vniknutí atmosférických nečistot do svarové lázně. HF je zkratka pro vysokofrekvenční start (zapalování) svářecího oblouku při této metodě.
MMA je metoda ručního obloukového svařování obalenou elektrodou. Tato metoda pracuje na principu hoření oblouku mezi základním materiálem a obalenou elektrodou. Využívá se zejména pro svařování ocelových konstrukcí, tlakové nádoby nebo v lodním průmyslu a pro svařování nelegovaných, nízko legovaných i vysoce legovaných materiálů v aplikační tloušťce od cca 2 do 50 mm. Tuto metodu nelze používat na reaktivní prvky, mezi které patří titanium, zirconium, tantalum a columbium. Výhodou invertorů MMA je nízká hmotnost a jednoduchá obsluha a možnost svařování v různých svařovacích polohách. Nevýhodou této metody je, že obalená elektroda disponuje omezenou délkou, a proto je proces svařování často přerušován z důvodu výměny elektrody a nutnost odstranění strusky z materiálu, která chrání svar.
TIG je metoda svařování netavící se wolframovou elektrodou. Tato metoda pracuje na principu hoření elektrického oblouku mezi wolframovou elektrodou a svařovaným materiálem. Tavící oblouk je chráněn ochranným inertním zdrojem plynu, který zabraňuje vniknutí atmosférických nečistot do svarové lázně. Svařování metodou TIG se liší od jiných procesů obloukového svařování tím, že elektroda není spotřebovávána jako elektrody u procesů MMA či MIG/MAG. Svařování metodou TIG je vysoce kvalitní způsob spojování kovů. Používá se v lodním, elektrárenském, petrochemickém, chemickém, potravinářském průmyslu apod. Mezi výhody této metody patří poskytnutí koncentrovaného paprsku, možnost svařovat s přídatnám drátem i bez něj, svařování v místech s menší dostupností a hlavní, že po sváření není nutné svar upravovat jako u metody MMA.
V naší nabídce naleznete invertory s širokou nabídkou typů, značek a bohatých vlastností, ze kterých si jistě vybere každý. Pro invertory zakoupené u nás nabízíme také příslušenství. Najdete zde jak elektrody, hořáky, svářecí kabely, tak i ochranné pomůcky, kukly a další. Stačí si jen vybrat. O radu při výběru, koupi či platbě nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.
5 důvodů, proč nakoupit u nás