Čerpadla na vodu se používají k přečerpání vody a jsou dnes často nezbytnou součástí každé zahrady rodinných domů i chat, ale také údržbářských provozů, hasičských jednotek a podobně. Čerpadla vodu přečerpávají i odčerpávají a to hlavně ze zahradních jezírek, bazénů a studen. Slouží také k zalévání zahrádek ze sudů na dešťovou vodu. Čerpadla jsou povrchová a ponorná. Povrchová čerpadla jsou vhodné pro čerpání vody při záplavách, k odčerpání jezírek či bazénů. Můžete s nimi ale také čerpat vodu z vrtaných studní do hloubky 8 metrů. Ponorná čerpadla jsou vhodné pro čerpání vody ze studní a to v jakékoliv hloubce.
Při výběru správného čerpadla je důležité vědět, co s ním budete čerpat. Jestli vodu pitnou, užitkovou nebo znečištěnou. Pitnou vodu můžete čerpat jak čerpadlem ponorným tak čerpadlem povrchovým. Užitkovou vodu například z bazénů či potoků a řek můžete čerpat také čerpadlem ponorným i povrchovým, ale je dobré použít sací koš, abyste zabránili vniknutí nečistot v podobě trávy do čerpadla. Znečištěnou neboli splaškovou vodu z jímek přečerpáte ponorným čerpadlem kalovým, které má mřížku, která propustí nečistoty jen do určité velikosti. Na chaty, chalupy a všude tam, kde je třeba čerpání, přečerpávání nebo cirkulace čisté vody, odčerpávání zásob podzemní vody a podobně, se výborně hodí také domácí vodárna.
Vybrali jsme pro vás čerpadla od renomovaných značek jako jsou např.: Procraft, GUDE či ZIPPER, PowerPlus, TOTAL, Elpumps a také Makita, který je známý po celém světě díky své jedinečné kvalitě zpracování, trvanlivosti a nekompromisnímu výkonu. Naše nabídka zahrnuje široký sortiment čerpadel.
Typy čerpadel:
Odstředivá čerpadla na vodu
Vřetenová čerpadla na vodu
Vibrační čerpadla
Čerpadla Malyš mají svůj původ v osvědčené konstrukci membránových čerpadel. Pracují na základě pohybu pryžové membrány, která pohybem nahoru a dolů slouží jako píst. Jejich jednoduchá konstrukce je klíčem k jejich nižší ceně a vynikající spolehlivosti, i když jsou využívána pro čerpání ve vyšších výškách. Je však třeba si uvědomit, že tyto čerpadla fungují v omezeném režimu a je nutné jim dopřát pravidelné přestávky přibližně každé 2 hodiny. To je důležité zejména při potřebě čerpat větší množství vody (maximální průtok je přibližně 2400 l/hod).
Zahradní čerpadla na vodu
Tato čerpadla mají široké využití při zalévání, přečerpávání, odčerpávání a zásobování vodou na chatách a chalupách. Jedná se převážně o povrchová samonasávací odstředivá čerpadla, která dokážou dosáhnout požadovaného tlaku a průtoku při zachování jednoduché údržby
Domácí vodárny
Tyto vodárny mají automatické zapínání a udržují stálý tlak ve vodovodním systému. V mnoha případech jsou vybaveny akumulační nádobou, ze které se čerpá voda v případě zvýšené spotřeby. Zatímco čerpadlo neustále dodává další vodu, aby udrželo tlak, voda je odčerpávána ze zásobníku.
TIP: Vodní čerpadlo vs. domácí vodárna
I když někteří lidé zaměňují oba termíny, jedná se o odlišná zařízení. Rozdíl spočívá v jejich ovládání během odběru vody. Domácí vodárna se automaticky zapíná a udržuje trvalý tlak ve vodovodním systému, zatímco čerpadla vyžadují obsluhu a tlak ve vodovodním systému je dostupný pouze po jejich zapnutí.
Oběhová čerpadla
Oběhová čerpadla jsou často využívána pro cirkulaci teplé vody v otopných systémech. Nejčastěji se jedná o čerpadla určená pro ústřední topení. Klíčové požadavky na tato čerpadla zahrnují bezhlučnost a dlouhou životnost. Jejich spolehlivost je zásadní, zejména při provozu v zimním období.
Bazénová čerpadla
Bazénová čerpadla slouží k výměně vody v bazénu a k její cirkulaci skrze filtr. Čerpadlo představuje hnací sílu celého systému. Při výběru takového zařízení je důležitý vyšší průtok a výkon, zatímco tlak může být nižší. Často jsou součástí čerpadel odnímatelné sběrné koše, které slouží k zachycení nečistot. Bazénová čerpadla jsou navržena pro trvalý provoz a mohou být uzpůsobena pro použití se slanou vodou.
Kalová čerpadla
Kalová čerpadla jsou speciálně navržena pro odčerpání vody s vysokým obsahem nečistot a kalů. Tyto čerpadla disponují vysokým průtokem a pevnou konstrukcí, která často bývá vyrobena z nerezového kovu nebo litiny. Často jsou vybavena plovákovým spínačem, který automaticky vypne čerpadlo, když dosáhne požadované hladiny tekutiny. Většinou se jedná o ponorná čerpadla, která se instalují přímo do vody.
Další typy dělení:
1. Typ vody
Čerpadla pro pitnou vodu - Pitná voda je obvykle čerpána z podzemních zdrojů. Pro tuto aplikaci jsou ideální ponorná čerpadla nebo povrchová odstředivá čerpadla. Je klíčové, aby voda neobsahovala nečistoty ani drobné částice, které by mohly poškodit čerpadlo.
Čerpadla pro užitkovou vodu - Tato zařízení jsou schopna čerpat i vodu s mírným obsahem nečistot, avšak ty by neměly mít abrazivní charakter. Tento typ čerpadel se používá pro čerpání vody z náhonů, potoků a rybníků a je ideální pro zalévání. Čerpadla jsou vybavena sacím košem s různě jemnou mřížkou. Přesto by se však neměla používat na tekutiny obsahující významné množství nečistot.
Kalová čerpadla - Tato čerpadla nacházejí uplatnění v situacích, kdy je ve vodě přítomno velké množství větších nečistot, jako například jímky, septiky, příkopy nebo staveniště. Jsou schopna odčerpat velké množství vody. Nicméně mají omezenou přepravní výšku. V některých případech jsou tato čerpadla vybavena řezacím mechanismem, který dokáže rozdrtit největší nečistoty před odčerpáním.
2. Hloubka vody
Obecně platí, že povrchová čerpadla jsou vhodná pro čerpání vody z hloubky menší než 8 metrů. Při větší hloubce dochází k významným ztrátám tlaku.
Naopak ponorná čerpadla nejsou omezena pouze na hloubku 8 metrů a více. Dobře poslouží i tam, kde by stačilo povrchové čerpadlo. Je důležité sledovat sací výšku, kterou lze snadno vypočítat přidáním přibližně 10 cm za každý horizontální metr k hloubce.
Příklad: Vodu čerpáte z hloubky 5 metrů a poté 10 metrů přes zahradu. Sací hloubka je 5 + (10 × 0,1) m. Celkem tedy 6 metrů. To ovšem platí při vodorovném povrchu. Pokud je povrch členitý, je třeba zohlednit i to.
Povrchová vs ponorná čerpadla
Existuje zásadní rozdíl mezi povrchovými a ponornými čerpadly. Povrchová čerpadla na vodu mají svou hlavní část umístěnou nad hladinou a pomocí trubky nebo hadice odčerpávají tekutinu. Naopak ponorná čerpadla mají sací část umístěnou pod hladinou a dokážou čerpat vodu i do velkých výšek. Tím se skvěle hodí například pro hluboké studny.
Objem čerpané vody do 4 000 l/hod. - Tyto přístroje jsou ideální pro zalévání zahrady, čerpání pitné vody ze studny nebo jako domácí vodárna.
4 000 - 7 000 l/hod. - Tato čerpadla jsou vhodná pro náročnější a rychlejší zalévání, například ve velkých sklenících nebo na farmách.
Více než 7 000 l/hod. - Čerpadla určená pro bazény, jímky, zatopené sklepy nebo odčerpání kalové vody.
V naší nabídce naleznete zahradní čerpadla s širokou nabídkou typů, značek a bohatých vlastností, ze kterých si jistě vybere každý. Stačí si jen vybrat. K námi nabízeným čerpadlům nabízíme také příslušenství. O radu při výběru, koupi či platbě nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.