Lupínkové pily

Lupínková pila, také známá jako vyřezávací pila, je nástroj určený pro vytváření obloukových řezů a rádiusů. Ideálně se uplatňuje při výrobě exteriérových i interiérových dekorací, stejně tak je velmi oblíbená u modelářů. Tento nástroj můžete využít také při tvorbě dekorativních předmětů, puzzle nebo hraček. Lupínková pila je vhodná pro vyřezávání materiálů jako jsou dřevo, plasty, plexisklo, sádra a mnoho dalších.

K dispozici jsou lupínkové pily v jednoduché ruční verzi nebo v pokročilejší elektrické variantě. Výběr ruční pily není komplikovaný, hlavně je třeba se rozhodnout pro správnou velikost a způsob upevnění pilových listů. Naopak při výběru elektrické pily budete muset zvážit mnoho různých parametrů, jako je například příkon, počet kmitů, tloušťka řezu, způsob uchycení pilových listů a další vlastnosti.

Typy

Lupínkové pily můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. První skupinu tvoří tradiční ruční pily, zatímco druhou skupinu tvoří moderní elektrické pily.

Ruční pila

Tato pila je malý nástroj se středovým kovovým rámem ve tvaru písmene U, který na obou koncích disponuje mechanismem pro uchycení pilového listu. Pilový list je velmi tenký ozubený plátek, který lze obvykle upevnit pomocí šroubu a křídlové matice.

Ruční pily se od sebe liší tvarováním a velikostí pevného rámu a následně velikostí pilového listu. Velikost pilového listu určuje dosah pily. Některé modely jsou určeny pouze pro jednu velikost pilového listu, zatímco jiné umožňují nastavení rozteče rámu.

Nákupní cena pily se může lišit v závislosti na materiálu, ze kterého je výrobní rám pily vyroben. Můžete si vybrat mezi pilami vyrobenými z různých slitin hliníku nebo oceli.

Elektrická pila

Elektrická lupínková pila se vyznačuje pevnou základnou, velkou pracovní deskou a dlouhým ramenem. Pro větší bezpečnost je obvykle vybavena plastovým krytem. Tyto pily jsou také známy jako dekupírové pily a jejich hlavní výhodou je rychlý, přesný a hladký řez bez velké námahy. Tento typ pily je ideální pro ty, kteří potřebují vyřezávat pravidelně. Ovšem je třeba počítat s vyššími nákupními náklady.

lupínková pila

Příkon

Lupínkové pily na trhu se rozlišují podle svého příkonu. Lze říci, že výše příkonu určuje většinu ostatních parametrů. Méně výkonné hobby pily nabízí nižší nákupní cenu, ale také menší výkon. Naopak, výkonnější poloprofesionální nebo profesionální pily nabízejí mnohem lepší výkon. Hodnoty příkonu se obvykle pohybují v rozmezí 75 – 200 W.

Počet zdvihů

Rychlost řezání je určena počtem zdvihů a liší se podle typu pily. Levnější hobby lupínkové pily obvykle nabízejí 2 rychlosti řezu. Dražší profesionální pily jsou vybaveny plynulou regulací rychlosti. Běžně lupínkové pily kmitají rychlostí 450 – 1 600 kmitů za minutu.

Tloušťka řezu

Tloušťka řezu se liší v závislosti na nákupní ceně pily. Hobby pily většinou zvládnou proříznout materiál do šířky 30 mm. Na druhou stranu, profesionální pily mohou zvládnout až dvojnásobnou tloušťku řezu.

Délka hrdla

Délka hrdla je vzdálenost mezi zádí pily a pilovým listem. Levnější pily obvykle mají délku hrdla kolem 16 mm, což je považováno za absolutní minimum. Na trhu jsou k dispozici pily s délkou hrdla v rozmezí 30 – 40 cm. Pro domácí použití je obvykle dostačující pila s délkou hrdla od 16 do 20 cm.

Hmotnost

Hmotnost bývá často přehlíženým parametrem, v souvislosti s elektrickou pilou však ovlivňuje stabilitu. Proto byste měli k hmotnosti minimálně přihlédnout. Méně stabilní pily mají hmotnost v rozmezí 1,5 – 2 kg. Profesionální pila však může vážit více než 15 kg.

Typy pilových listů

Rozlišujeme dva základní druhy pilových listů, a to hladké a pákové. Nákladnější typy pil poskytují užitečný systém pro jednoduchou výměnu pilových listů.

Hladké pilové listy – upínají se pomocí svěrných bloků. Tyto listy poskytují možnost pro vysoce precizní řezy a jsou velmi oblíbené.

Pákové pilové listy – tyto listy mají na obou koncích kolíky, které zajišťují pevné uchycení listu. Pákové listy jsou větší a nejsou vhodné pro malé vnitřní řezy.

Funkce

Elektrické lupínkové pily mohou mít integrované užitečné funkce, které značně zjednoduší jejich použití.

LED osvětlení – umožňuje vyřezávání i při neoptimalizovaných světelných podmínkách.

Odsávání – pro častější práci s pilou se hodí možnost připojit pilu k odsavači nebo pracovnímu vysavači.

Nožní spínač – zvyšuje bezpečnost použití pily. Z bezpečnostních důvodů mohou některé pily obsahovat posuvný bezpečnostní kryt.

Stojan – pevný stojan zajistí preciznější řez a minimalizuje vibrace.

Úhlový a délkový zarážka – umožňují velmi přesné řezy.

lupínková pila

Otázky a odpovědi

Jak si vybrat odpovídající pilový list pro ruční pilu?

Pilové listy pro ruční pily jsou k dispozici v různých velikostech. Nejjemnější listy mají označení 8/0, zatímco nejhrubší listy mají označení 6. Nejčastěji se využívají listy s velikostmi od 4/0 do 3. Jemnější listy jsou ideální pro precizní řezy, zatímco hrubší listy jsou vhodné pro tvrdší materiály. Hlavní nevýhodou velmi tenkých listů je zvýšené riziko zlomení. Při práci s pilou byste neměli příliš tlačit.

Na co bych měl dávat pozor při výběru elektrické pily?

Měli byste zvážit, pod jakým úhlem lze naklonit pracovní stůl. Levnější pily umožňují naklápění pouze jedním směrem pod úhlem asi 45 stupňů. Nákladnější pily mohou naklápět pracovní stůl na obě strany.

Jaká je hlavní přednost elektrické lupínkové pily?

Používání elektrické pily je rychlé a jednoduché. Při vyřezávání máte obě ruce volné, což vám umožní soustředit se plně na vyřezávání. Navíc pila umožňuje regulaci počtu kmitů, což usnadňuje práci s různými materiály. Při používání ruční pily je nutné materiál nejprve pevně uchytit, práce s ní je fyzicky náročnější a také pomalejší.

Autor: Simon Křižák