Vysokotlaký čistič

Několika radami se Vám pokusíme usnadnit orientaci jak koupit vysokotlaký čistič.

Tlak: v reklamních letácích se často setkáte s udávaným max. tlakem. Tato udávaná hodnota, aby vypadala z marketingových důvodů bombasticky, je většinou ve skutečnosti hodnota tlaku EWbar. Tato hodnota ovšem udává teoreticky dosažitelnou hodnotu tlaku čerpadla za použití rotační trysky a nemá nic společného s pracovním tlakem, který naměříte pouze manometrem na výstupu čerpadla. Ve skutečnosti je pracovní tlak o cca 50% nižší než tlak EWbar. U běžných myček pro domácí použití se pohybuje provozní tlak od 80 do 120 Bar. U myček střední třídy se pracovní tlak pohybuje od 120 do 150 bar. Nad tuto hodnotu se jedná již většinou o myčky profesionální.

Výkon čerpadla: je rozdíl jestli čištěnou plochu ostříknete injekční stříkačkou nebo na ni vylijete kbelík vody.

Ano jak jste správně pochopili, je důležité, jaké množství vody k čištění použijete. Výkon čerpadla se udává obvykle v lt/hod a čím je jeho hodnota větší, tím lepších výsledků při čištění dosáhnete. Na tlaku vody jistě velmi záleží, ale také na množství vody, zvláště při čištění velkých ploch. Ideální stav je myčka s velkým tlakem a velkým výkonem čerpadla.

Myčky s ohřevem vody pokud potřebujete umývat mastné či silně znečištěné předměty nebo plochy, je na zvážení zda neinvestovat více a koupit tlakovou myčku s ohřevem vody. V naší nabídce jsou takové myčky, vodu ohřívají na max. 90°C a jsou buď s regulací teploty vody nebo pevně nastavené na 90°C s možností ohřev vypnout a pracovat jen se studenou vodou.

Příslušenství: při koupi myčky se informujte na možnost dokoupení příslušenství jako je rotační kartáč, tryska na čištění odpadů apod. Zapomeňte na možnost dokoupení příslušenství k levné asiiské produkci. Ani koncovky nejsou kompatibilní s jinými značkami.

Servis a náhradní díly: u levných asiiských myček nepočítejte po dvou letech s možností opravy nebo nákupu náhradního dílu. V současné době legislativa nepředepisuje výrobcům dodávat náhradní díly a opravovat výrobky po ukončení záruční doby. Je na rozhodnutí výrobce jestli tak činí. Je tedy na zvážení zda koupit výrobek levný, bez dalších výhod, nebo si připlatit za kvalitu a možnost lepšího poprodejního servisu.

Intenzita používání: důležité je, jak intenzivně budete myčku používat. Výrobce tlakových myček (vysokotlakých čističů)  dělí intenzitu používání do 6 kategorií. Na konci stránky je i piktogramové rozdělení a vhodnost použití.

Zátěžové činitele myček:

Činitel 1 - myčka bude používána  asi 2 hodiny  týdně  na jednoduché omytí sekačky,  kola,  kol u auta apod. 

Činitel 2 - myčka bude používána asi 4  hodiny týdně  na omytí sekačky, motocyklu, kola, auta apod.

Činitel 3 - myčka bude používána vícekrát za týden, spíše pro domácí účely, neintenzivní čištění ve firmě, na omytí sekačky, kola, auta, motocyklu, terasy apod.

Činitel 4 - myčka bude používána často pro důkladné mytí kol, aut, zahradní techniky, motocyklů, hodí se pro použití do běžných lehčích provozů pro mytí strojů, umývání zemědělské techniky, pracovních ploch apod.

Činitel 5 - myčka bude používána denně v provozovnách kde se účastní mytí v technologickém procesu, k mytí podlah, technologie, zemědělské techniky, autoparku apod. 

Činitel 6 - myčka bude používána denně v průmyslovém provozu kde se účastní mytí v technologickém procesu, k mytí podlah, technologie, zemědělské techniky, autoparku,  je robustní odolné konstrukce s vysokým výkonem čerpadla

Grafické znázornění zátěžových činitelů